מאמר סן פרנסיסקו

היום אלקטרז הוא האתר התיירותי אולי מספר אחד בסן פרנסיסקו, אחד מהידועים והחשובים בקליפורניה ובחוף המערבי בכלל. כיום אנו מהלכים לנו עם מצלמות, חולצות צבעוניות, כובעים מסוגננים, בקבוקי מים מעוצבים, אנו צופים להנאתנו באי מרחוק מבקרים מבפנים בידיעה שעוד מעט נלך לאכול ארוחת צהריים דשנה על מזח 39, או באחת מהמסעדות באזור, מחוייכים וטובי לבב אנו פוקדים את אלקטרז יום אחר יום. 

 

הדימוי הנ"ל הוא נכון, חיובי ונהדר, אבל ברצוננו להדגיש את המרחק בין דימוי זה לבין מה שהיה האי במקורו. בית כלא מבודד ומרוחק מסיביליזציה, כאשר האדמה הקרובה ביותר נמצאת שני קילומטרים משם, סביב האי מים קרים עם זרמים חזקים, כרישים, סוהרים עצבניים עם יד על ההדק, תאים קטנים מאוד לא הכי אסתטיים וגולת הכותרת האסירים הקשים והמסוכנים ביותר בארה"ב לרבות אל "פני צלקת" קאפון שעליו עשו אין ספור סרטים, וויטי בולגר שעליו עשו לא מעט סרטים לרבות The Departed של מרטין סקורזה עם ג'ק ניקולסון ו Black Mass עם ג'וני דפ. 

 

הזמנת מלון בסן פרנסיסקו

הכינוי של בית הכלא הוא "הסלע", הין 1850-1933 היה בית הכלא משמש לאסירים חיילים, ב-1934 הועבר לממשל הפדרלי של ארצות הברית וב-1963 נסגר עקב גורמים שונים כמו זיהום שהיה הכלא מייצר, עלות גבוהה להחזיקו ואי נוחות. לעתים גם בני משפחתם של הסוהרים היו שוהים באי כדי לחסוך בהוצאות.
ב-1969-1971 האי נופל תחת כיבושם של ילדים אמריקאנים/אינדיאנים, זאת עקב החוק הממשלתי שאומר שאדשמה שאינה מיושבת ושייכת לממשלה יכולה לשוב לבעליה המקוריים, בשלב מסוים הממשלה סילקה את האינדיאנים.

 

לפי ספר השיאים של גינס, אלקטרז זכה בתואר הכלא השמור ביותר בשנת 1963. היו 14 ניסיונות בריחה מכלא אלקטרז, 36 אסירים, 23 נתפסו, 6 נורו ונהרגו בעת ניסיונם לברוח, 2 טבעו וחמישה אבדו עקבותיהם, יש הטוענים שטבעו ויש כאלה הטוענים שצלחו את בריחה. על כך בסרט Escape From Alcatraz עם קלינט איסטווד ב-1979. סרטים נוספים ידועים שהופקו על אלקטרז, "רצח בדרגה ראשונה" עם קיוון בייקון וכריסיאן סלייטר, "איש הציפורים מאלקטרז" עם ברט לנקסטר על האסיר רוברט פרנקלין סטרווד, "הפריצה לאלקטרז" עם שון קונורי וניקולאס קייג' ועוד.

 

כיום כאמור אתר תיירות מעניין ומזמין תוכלו לראות את המגדלור הידוע של אלקטרז, איך חיו האסירים-אסיר אחד בתא, להתרשם מהארכיטקטורה מהמאה ה-19 והן לראות את שאריות המבנים מהתקופה האינדיאנית, את המרתף האיום שלרוב לא היה בשימוש להינות מהסיפורים של המרצים. לאלקטרז מגיעים עם רחפת ירוקה. לשעות וכרטיסים לחצו כאן.

אטרקציות בלוס אנג׳לס

אטרקציות בניו יורק

אלקטרז

סן פרנסיסקו זה עכשיו!

מאמר סן פרנסיסקו

3 מלונות ב-3 ערים

מפת אתר

תקנון אתר

ctofsanfrancisco@gmail.com

הזמינו מלון

אתרים נוספים

צרו קשר